Posunúť nadol
//Skúmame energetickú efektívnosť budov

Skúmame energetickú efektívnosť budov

Stavba a prevádzka budov prispievajú výrazne k svetovej spotrebe energií, odborníci hovoria až o 40 percentách. Je to významné číslo, ak vezmeme do úvahy, že ceny energií rastú a fosílnych palív ubúda rýchlym tempom. Preto sa zavádzajú opatrenia a normy pre “zelené budovy” a energetickú efektivitu budov. V tomto svetle sú výskum rôznych typov konštrukcií a ich energetická efektívnosť mimoriadne dôležité. Týmito problémami sa zaoberáme aj na našej fakulte.

Katedra pozemného staviteľstva a urbanizmu je v rámci výskumnej činnosti zameraná na dve základné oblasti, a to energetickú hospodárnosť budov a poruchy stavieb z dôvodu tepelno-vlhkostných javov. V prvej oblasti sa orientuje na problematiku obalových konštrukcií, zameraných na drevostavby, ktorej venuje pozornosť už od roku 2010.

Výber stavebného materiálu je dôležitým momentom v celom stavebnom procese. O voľbe materiálu pre stavbu rozhodujú mnohé kritériá. Legislatívne, technické, ekonomické, environmentálne a tiež subjektívne. Drevo patrí medzi najstaršie stavebné materiály. Hovorí sa, že má svoju dušu. Drevostavba môže byť modernou energetickou úspornou stavbou, ktorá spĺňa najvyššie nároky svojich používateľov. Drevo a výrobky z dreva majú výborné tepelno-technické vlastnosti a celkovo nízku energetickú bilanciu. Dobre kontrolujú vlhkosť a majú výnimočné fyzikálne vlastnosti ako sú pevnosť a pružnosť.

Dlhodobý výskum katedry je zameraný na problematiku transportu tepla a vody cez ľahké sendvičové obalové konštrukcie, ktoré sú vhodné pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie. S týmto zámerom sa cielene budovalo aj laboratórne vybavenie. Jeho súčasťou sú flexibilné klimatické komory, kde sú vzorky rôznych materiálov vystavené účinkom zmeny teplôt, vlhkosti vzduchu, simulácii slnečného žiarenia infračervenými lampami, UV žiarenia, prúdenia vzduchu, pretlaku vzduchu a dažďa hnaného vetrom. Prebiehajú experimentálne merania, teoretické analýzy a simulácie pomocou výpočtových programov dynamiky fluida. Dôležitým míľnikom pre všetky experimenty bola výstavba dvoch experimentálnych pavilónov, v ktorých sú vybudované jednotlivé konštrukčné prvky s rôznou skladbou materiálov, na ktorých sa vykonávajú experimentálne merania.

Pohľad na pavilónové laboratórium

Vzhľadom na použitie rôznych druhov materiálov a ich kombinácie je možné sledovať a porovnávať ich správanie pri rovnakých okrajových podmienkach zo strany exteriéru, ale aj interiéru. Nezanedbateľným prínosom pracoviska okrem výskumu je edukácia študentov v tejto oblasti, s aktívnym zapojením študentov a doktorandov do výskumnej činnosti. O experimentálne, laboratórne a výpočtové zariadenia pracoviska je záujem aj zo stavebnej praxe. Ak vás zaujímajú výsledky nášho výskumu, viac informácií si prečítate v Ekomagazíne.

  • 1,297 views
  • 0 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Stavitelstvo.sk 2019 / All rights reserved.

Close