//Erasmus-Zážitky a skúsenosti na celý život

Erasmus-Zážitky a skúsenosti na celý život

Rozhovor s Michalom Hrablayom (21r.), študentom druhého ročníka Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity.

Prečo si sa rozhodol ísť na erasmus?

Moji priatelia si vždy pochvaľovali erasmus. Bol som v druhom ročníku a rozhodol som sa, že to je najlepšie obdobie, kedy absolvovať erasmus. Chcel som vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vyskúšať niečo nové.

Prečo si sa rozhodol pre Českú republiku a nie inú krajinu ?

V Prahe mám pár priateľov, nie je to tak ďaleko a trochu som sa obával svojej angličtiny ako asi väčšina ľudí, ktorí idú na erasmus. ČVUT v Prahe je však veľmi dobrá univerzita, preto som si ju vybral. Nebol som zaradený  na konkrétny odbor, predmety som si teda vyberal podľa toho, čo ma zaujímalo. Samozrejme, boli ekvivalentné s mojimi predmetmi na UNIZE.

Ako si sa adaptoval v Prahe? Bolo to náročné?

Veľa ľudí sa bojí či zapadne medzi ostatných. Všetci sú však na jednej lodi. Netreba sa báť, ľudia sú priateľskí, otvorení a nápomocní. Na začiatku sme mali svojho mentora, ktorý bol ochotný pomôcť so všetkým, čo človek potreboval. Na erasme sa stretnú ľudia z celého sveta. Je to veľký mix rôznych kultúr. Preto môžu ľudia zažívať kultúrny šok. Ja som býval s Francúzom, Španielom a chalanom z Peru. Začiatok bol taký, že sme sa oťukávali, ale myslím si, že zhruba za týždeň som sa adaptoval.

Absolvoval si erasmus počas pandémie. Ako ovplyvnila tvoj pobyt?

Mohol som sa vrátiť  na Slovensko, ale som sa rozhodol ostať. ČVUT odporúčala zahraničným študentom ostať. Najskôr sme dostali na dva týždne voľno. Neskôr nám povedali, že do školy nepôjdeme. Začala sa nám online výučba, ktorá zahŕňala aj cvičenia aj prednášky. Všetko však záležalo na danom vyučujúcom. Tak isto s nimi prebiehali konzultácie. Bolo mi však ľúto, že sme nemohli využívať laboratória a celkovo sme boli ukrátení o kontakt so školou.

Ako si trávil svoj čas, keď ste nemohli chodiť do školy?

Trávili sme viac času všetci spolu ako skupina. Veľmi sa mi to páčilo, pretože nás to viac zblížilo. Chodievali sme na výlety do rôznych miest v Českej republike, ale boli sme napríklad aj v Krakove. Zabávali sme sa. Každý týždeň sme si robili tzv. kultúrnu noc, kde vždy niekto varil niečo špecifické pre jeho krajinu. Rozprávali sme sa, ochutnávali a spoznávali rôzne kultúry sveta. Veľmi sa mi to páčilo, veľa vecí som sa dozvedel a naučil.

Čo ti dala táto skúsenosť? Absolvoval by si erasmus znovu?

Dalo mi to veľmi veľa zážitkov, skúseností a hlavne ľudí do života. Môžem povedať, že som si našiel veľa priateľov. Bola to veľmi dobrá skúsenosť a ja už teraz viem, že chcem absolvovať erasmus znova – v inžinierskom stupni štúdia. Teraz sa, ale chystám do krajiny, ktorá je ďalej. UNIZA ponúka  veľký výber krajín, navyše, zlepšil som si svoju angličtinu.

Čo by si odkázal študentom, ktorí rozmýšľajú o erasme?   

Určite sa netreba báť jazyka. Ja som sa bál svojej angličtiny a aj napriek tomu, že som bol v Českej republike, hovoril som po anglicky skoro stále.  Je to veľmi dobrá skúsenosť do života. Študenti dostanú grant, takže o peniaze sa nemusia báť. Vyskúšajú si, ako to chodí na inej univerzite a naučia sa veľa nových vecí. Majú zážitky na celý život, ktoré im nikto nikdy nezoberie.

  • 61,963 views
  • 0 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Stavitelstvo.sk 2019 / All rights reserved.

Close